Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kira zam oranları da belli oldu. İşte detaylar…

Mayıs ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira artış oranı belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon aylık yüzde 3.37 yıllık yüzde 75.45 oldu.

KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 62.51 OLARAK BELİRLENDİ

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Mayıs ayında enflasyon yüzde 3.37 oldu. Kira artış oranı ise yüzde 62.51 olarak belirlendi.

İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 62.51 olarak öne çıktı. Böylece kira kontrat süresi bu ay dolan işletme sahipleri kiralarına yüzde 62.51 oranında zam yaparak ödeme gerçekleştirecek. Geçtiğimiz ay zam oranı yüzde 59.64 olmuştu.

Konut kiralarında ise yüzde 25’lik tavan zam uygulaması 2 Temmuz 2024’e kadar sürecek. Bu sürenin ardından konut kiralarında da daha önce olduğu gibi; on iki aylık enflasyon ortalamasına göre tavan zam oranının belirlenmesi bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ