Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin doğru beyan edilmesi için gayrimenkul sahiplerinin denetlendiğini belirterek, vergi dışı bırakılmasını engellemek için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, kira gelirlerinin beyanname döneminin yaklaştığının üstüne basarak, "Bu yılın mart ayında kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyan edilmesini sağlamak amacıyla gayrimenkul sahiplerinin kira gelirleri mercek altına alındı." ifadelerini kullandı.


1,7 MİLYON BEYANNAME ALINDI

Geçen yıl bu alana yönelik yapılan çalışmalarda olumlu bir sonuç alındığını ve mükelleflerin beyan dışı olarak bıraktıkları gelirleri beyan etmelerinin sağlandığını söyleyen Bakan Şimşek, başta banka ile tapu kayıtları olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan veriler sonucu yapılan kontrollerle, beyanname vermesi lazım olan mükelleflerin tespit edilerek vergi beyanında bulunmalarının sağlandığını ifade etti.

Şimşek, vergi uyumunu artırmak için yasal işlemlerden önce mükelleflere kısa mesaj yoluyla bazı hatırlatmalar yapıldığını söyleyerek, "Bu kapsamda 200 bin mükellefe kısa bir mesaj gönderildi. 

Bu hatırlatmalara rağmen geri dönüş sağlamayan mükellefler izaha ve gönüllü uyuma davet edildi. Bu çalışmaların da katkısıyla 2023 yılında kira gelirleriyle alakalı 1 milyon 719 bin 315 beyanname alındı." sözlerini kullandı.

Bakan Mehmet Şimşek, kira gelirleriyle ilgili çalışmaların bu yıl daha da geliştirilerek sürdürüldüğüne dikkati çekerek, sözlerini şöyle devam etti:

"GİB, kira gelirlerinin mart ayındaki beyanından önce gayrimenkul sahiplerinin kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyan edilmesini sağlamaya yönelik çalışmalarına, Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı istatistikleri de dahil etti. 

Tapu ve nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda, kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip yaklaşık 4,5 milyon konut analiz ediliyor; kiralık olarak kullanıldığı tespit edilen adreslerde fiili tespitler yapılacak. 

Bu tespitlerde kiracılardan edinilen bilgiler, elektronik ortamda tutulacak bir tutanakla doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığının sistemlerine aktarılacak; bu bilgiler, banka hesap verileri ve vergi beyanlarıyla karşılaştırılarak gerekli kontroller gerçekleştirilecek. 

Beyan dönemi öncesi hatırlatmalar devam ederken, beyannamelerinde uyumsuzluk olan yada hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlemler başlatılacak."


ELEKTRONİK ORTAMDA VERİLEBİLİYOR

Bakan Mehmet Şimşek, kira gelirleriyle alakalı beyannamelerin, vergi dairesine gitmeden elektronik bir ortamda Hazır Beyan Sistemi kullanılarak verilebildiğini hatırlatarak, 2022 yılı gelirleriyle alakalı, 2023 yılında 1 milyon 578 bin 932 mükellefin Hazır Beyan Sistemi'ni kullandığını ifade etti.

Zincir Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor Zincir Marketlerde Yeni Dönem Başlıyor

Mükelleflerin bu yıl da 2023 yılı kira gelirlerini evlerinden yada internet bağlantısının olduğu herhangi bir ortamdan elektronik ortamda kolayca beyan edebileceğine söyleyen Bakan Şimşek, şunları kaydetti:

"Mükelleflerimizi bu kolaylıklardan yararlanarak gerçek kira bedellerini mart ayında beyan etmeye davet ediyoruz. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele için 2024 yılında yapılacak çalışmaların bir parçası olan kira denetimleri kapsamlı ve ülke çapında yürütülecek.

Amacımız, vatandaşlarımızın da katkısıyla gerçek kira gelirlerinin öğrenilmesidir. Bu sebeple vatandaşlarımızın yapılan denetimlere gerekli desteğini bekliyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi