ABD Merkez Bankası (Fed), bugünkü toplantısında Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) oybirliğiyle aldığı kararla federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı açıkladı. Bu karar, Fed'in üst üste dördüncü toplantısında faizde değişikliğe gitmeme kararı olarak kayıtlara geçti.

Piyasa beklentileriyle uyumlu şekilde alınan karar, analistlerin önceden tahmin ettiği bir durumu yansıtıyor. Fed, Mart 2022'den bu yana gerçekleştirdiği 16 toplantının 11'inde faiz artışına gitmiş ve bu süreçte toplamda 525 baz puanlık bir yükseliş yaşanmıştı. Bu kararla birlikte faiz oranları, 23 yılın zirvesinde sabit kalmaya devam ediyor.

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu, Haziran 2022'de yüzde 9 ile 1981 sonrası en yüksek seviyeyi görmesinin ardından Haziran 2023'te yüzde 3'e gerilemişti. Ancak aralık ayında bu oran yüzde 3,4'e yükselerek ekonomideki dalgalanmaların izlendiğini gösteriyor. Çekirdek enflasyon da aralıkta yüzde 3,9 olarak açıklandı.

Fed'in aldığı karar, küresel ekonomik dinamikler ve enflasyon endişeleri açısından uluslararası piyasalar tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi