Hamas tarafından kabul edilen ve Mısır ve Katar tarafından sunulan Gazze Şeridi’ndeki ateşkes teklifinin 42’şer günlük üç aşamadan oluştuğu iddia edildi. Konuya aşina bir kaynak, ateşkesin Gazze Şeridi’ni kuzey ve güney olarak ikiye bölen Netzarim Koridoru’ndan İsrail’in çekilmesiyle başlayacağını belirtti. Kaynak, ikinci aşamanın İsrail’in saldırılarını kalıcı olarak durdurmasını ve İsrail güçlerinin Gazze'den tamamen çekilmesini içerdiğini ifade ederek, üçüncü aşamada ise Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın sona erdirilmesini içerdiğini aktardı.

"İSRAİL'İ ANLAŞMAYI REDDEDEN TARAF GİBİ GÖSTERMEYİ AMAÇLAYAN BİR HİLE GİBİ GÖRÜNÜYOR"

İsrail basınında yer alan haberlerde, İsrailli yetkililerin Hamas’ın ateşkes yanıtını arabulucular vasıtasıyla aldığı belirtilerek, İsrail'in şu anda Hamas'ın yanıtını incelediği aktarıldı. Haberlerde İsrailli yetkililerin İsrail ve Mısır'ın 10 gün önce üzerinde anlaştığı ve o zamandan bu yana dolaylı müzakerelerin temelini oluşturan anlaşma için "bunun aynı teklif olmadığını" söyledikleri ifade edildi.

İsrailli bir yetkili, Hamas'ın kabul ettiği teklifin İsrail'in kabul edemeyeceği "geniş kapsamlı" sonuçları içeren Mısır teklifinin "yumuşatılmış" versiyonu olduğunu söyledi. Yetkili, "Bu, İsrail'i anlaşmayı reddeden taraf gibi göstermeyi amaçlayan bir hile gibi görünüyor" dedi.

ABD, HAMAS’IN ATEŞKES YANITINI İNCELİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller de, ABD’nin Hamas’ın ateşkes teklifine verdiği yanıtı tam olarak inceleyene kadar konu hakkında açıklama yapmayacağını belirterek, "Hamas'ın bir yanıt verdiğini teyit edebilirim. Şu anda bu yanıtı gözden geçiriyor ve bölgedeki ortaklarımızla tartışıyoruz. Bildiğiniz gibi CIA Başkanı Burns bölgede bu konu üzerinde gerçek zamanlı olarak çalışıyor. Önümüzdeki saatlerde ortaklarımızla bu yanıtı tartışıyor olacağız” dedi.

Kaynak: İLKHA