Tel Aviv’de, Gazze’ye yönelik saldırıları durdurmak için hükümete baskı yapan bir grup İsrailli, Savunma Bakanlığı önünde gösteri yaptı. Göstericiler, Gazze Şeridi’nde tutulan İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını da talep etti. Göstericiler, “Ateşkes şimdi”, “Esir takası hemen”, “Savaşın galibi yoktur”, “Gazze’yi bombalamayı durdurun” gibi İbranice ve İngilizce yazılı dövizler taşıdılar.

İsrail serbest bırakılacak 30 Filistinli esirin isimleri yayımlandı İsrail serbest bırakılacak 30 Filistinli esirin isimleri yayımlandı

Gösteri, Gazze’deki savaşın 36. gününde gerçekleşti. Gazze’de yaşayan 2 milyon Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor. Gazze’deki Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Gazze’deki durumun insani bir felaket olduğunu açıkladı. Tel Aviv’deki göstericiler, İsrail hükümetinin Gazze’ye yönelik saldırılarına son vermesini ve uluslararası hukuka uymasını istedi. Ayrıca, İsrail ile Filistinli gruplar arasında esir takası yapılmasını ve Filistinlilerin haklarının tanınmasını istedi. Göstericiler, Gazze’ye yönelik saldırıların hem İsrailliler hem de Filistinliler için acı ve kayıp getirdiğini, savaşın hiçbir sorunu çözmediğini, tek çözümün barış olduğunu söyledi.