Türkiye dün sandık başına giderek 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçti. Dün gerçekleşen ve sürpriz sonuçlara yol açan 31 Mart yerel seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre, 14'ü büyükşehir 35 belediye kazanan CHP, 47 yıl sonra ilk kez Türkiye genelinde birinci parti oldu. 20 yıla aşkın her seçimde zaferle çıkan AK Parti ise kurulduğu 2001'den bu yana ilk kez, 2. parti konumuna geriledi. Büyük sürprizle sonuçlanan 31 mart yerel seçimlerinin ardından gözler ise Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıklayacağı kesin seçim sonuçlarında. Peki, YSK kesin sonuçları ne zaman açıklayacak? İtiraz süreci nasıl sürecek? İşte tüm bilgiler…

Partilerin Türkiye genelinde aldığı oy oranlarına bakıldığında, Cumhuriyet Halk Partisi, yüzde 37.7, AK Parti yüzde 35.5, Yeniden Refah Partisi yüzde 6.2, Dem Parti 5.8, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 5, İYİ Parti ise yüzde 3.8 oy aldı.

YSK'YA İTİRAZLAR BAŞLADI

Dün gerçekleşen ve sürpriz sonuçlara yol açan 31 Mart yerel seçimlerin ardından bugün itibarıyla itiraz süreci başladı. 2 Nisan saat 15.00'a kadar ilk olarak İlçe Seçim Kurulu'na itirazlar yapılacak.

İtiraz gelebilecek sonuçların çok yakın olduğu il ve ilçeler var. İllere bakıldığında; Kırklareli, Hatay, Iğdır, Bitlis, Hakkari, Burdur, Artvin, Ardahan ve Kütahya'dan itiraz gelebilir. İlçelerde de yakın sonuç olan yerlerde itirazların gelmesi bekleniyor.

Gözler Ysk’ya Çevrildi Ysk Kesin Sonuçlarını Ne Zaman Açıklayacak (2)

YSK İTİRAZ SÜRECİ NASIL İLERLEYECEK?

İlçe Seçim Kurulu 4 Nisan saat 17.00'ye kadar itirazları karara bağlamak zorunda.

İtirazların reddine karar verilirse iptal için İl Seçim Kurulları'na itiraz süreçleri düzenlenecek ve 5 Nisan günü sona erecek.

2 gün içerisinde İl Seçim Kurulları kararlarını verecek ve 7 Nisan Pazar günü sonuçlar ilan edilecek.

Son Dakika: Şehitkamil Başkanvekilleri Belli Oldu Son Dakika: Şehitkamil Başkanvekilleri Belli Oldu

Buradan da bir kararın kesinleşmemesi durumunda ise YSK için süreç başlayacak.

Siyasi partiler 3 gün içerisinde YSK'ya başvurmak zorunda. 10 Nisan'da itiraz süreci bitecek.

YSK KESİN SONUÇLARINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

YSK'nın da bu itirazları karara bağlamak için 3 günlük süresi olacak.

Kesin sonuçlar, tüm itirazlar sonuca bağlandıktan sonra 13 Nisan'da YSK tarafından duyurulacak.

Muhabir: Bahri Uçar