Referans Gazetesi

Milyonlara gerçek bir bayram müjdesi verilmeli

KESK Gaziantep Şubeler Platformu’nun "Sahte enflasyonu değil, gerçek rakamları açıkla" talebiyle basın açıklaması yaptı.

  • 02 Temmuz 2022
  • Haber Merkezi

Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyonun TÜİK resmi enflasyonun en az iki katına ulaştığını belirten KESK Gaziantep Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Parlakçı, “Milyonlara gerçek bir bayram müjdesi için tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin kümülatif maaşı-ücreti 2022 yılı için en az vergi oranı artışı oranı yani %101 oranında artırılmalıdır” dedi.

TÜİK ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILMASINA İZİN VERİLMEDİ

KESK Gaziantep Şubeler Platformu’nun "Sahte enflasyonu değil, gerçek rakamları açıkla" talebiyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gaziantep Bölge Müdürlüğü önünde yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine sendika üyeleri, TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü binasının yan tarafında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını KESK Gaziantep Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Parlakçı okudu.

GERÇEK ENFLASYON TÜİK RESMİ ENFLASYONUN EN AZ İKİ KATINA ULAŞTI

Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyonun TÜİK resmi enflasyonun en az iki katına ulaştığını belirten KESK Gaziantep Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Parlakçı, “Tarihimizin en karanlık, en zorlu süreçlerinden birisini yaşıyoruz. Akaryakıt ürünlerinden gıdaya, doğalgazdan elektriğe, ekmekten suya devam eden zam sağanağında bir gün aldığımızı ertesi gün aynı fiyattan alamaz hale geldik. Her güne yeni bir zam haberi ile başlıyoruz. TÜİK vasıtası ile düşük gösterilen sanal rakamlara rağmen resmi enflasyon %73,5, gıda enflasyonu %91, ulaştırma enflasyonu % 108 ile son 24 yılın en yüksek noktasına çıkmış bulunuyor.  Siyasal iktidar ısrarla sürdürdüğü yanlış ekonomi politikalarının sorumluluğunu almıyor.

“Enflasyon tüm dünyada rekor kırıyor” diyor. Ancak rekor kırıyor dedikleri ülkelerde enflasyon bizdekinin sekizde biri civarında seyrediyor. Ama ülkemiz dünya yüksek enflasyon sıralamasında ilk altıya kadar yükselmiş bulunuyor. Enflasyonda OECD üyesi 36 ülke içinde en yakın rakibimize dört kat fark atarak açık ara lider konumuma yerleştik.  Bizim her gün çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise TÜİK resmi enflasyonun en az iki katına ulaştı. Gittikçe ağırlaşan koşullarda sadece 6 milyon kamu emekçisi ve emeklisi olarak bizler değil, adeta tüm ülke “Geçinemiyoruz!” diye feryat ediyor” dedi.

FATURA HEP BİZE KESİLDİ

Faturanın hep emekçilere kesildiğini ifade eden Parlakçı, “Bu noktaya birden bire gelmedik. %1’lik kesimin yani patronların, sermayedarların, zenginlerin çıkarlarını korumak, onların servetlerini artırmak pahasına fatura yıllardır bizlere, %99’a kesildi. Birbirinin kopyası, ülkenin kaynaklarının, bizlerden alınan vergilerin sermayeye rantiyeye, faizden beslenenlere, savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya ayrıldığı bütçelerle fatura hep bize kesildi. Zenginden daha az, yoksuldan daha çok almaya dayalı adaletsiz vergi düzeni ile fatura hep bize kesildi. Bizden alınan vergilerin bize değil patronların, sermayenin kasasına teşvik, vergi, affı, vergi indirimi olarak aktarılmasına dayalı bu düzende fatura hep bize kesildi. Kamu Özel İşbirliği projeleri olan şehir hastanelerinin, hava limanlarının, köprülerin,  yolların müteahhitlerine dolar üzerinden aktarılan garanti ödemeleriyle fatura hep bize kesildi.

Bin bir türlü Ali Cengiz oyunu ile düşük gösterilen resmi enflasyona göre artırılan maaşlarımızla, ücretlerimizle fatura hep bize kesildi. Yandaş konfederasyonların, sendikaların “toplu sözleşmelerde” sanal rakamlardan ibaret TÜİK enflasyonuna göre yapılan maaş artışlarına attıkları imzalarla fatura yine bize kesildi. Sonuçta bu ülkenin emeği ile geçinen %99’u olarak bizler her geçen gün daha fazla yoksullaştık.  %1 ise servetine servet kattı. Kamu emekçileri olarak 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katına denk gelen ortalama maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına indi. Peki, Asgari ücret mi arttı? Hayır. Asgari ücret 20 yıl önce de açlık sınırının altındaydı. Bugün de altında. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.400 yoksulluk sınırı 20.500 TL’yi aştı” dedi.

FATURA KABARDIKÇA KABARIYOR

Emekçilere  kesilen faturaların kabardığını belirten Parlakçı, “Tüm bunlara rağmen ülkeyi yönetenler yıllar boyunca “ekonomimiz büyüyor” nakaratını tekrar etti. Ancak biz ne zaman büyümeden payımızı istesek “Hepimiz aynı gemideyiz. Size istediğinizi versek gemi batar” dediler. Önümüze yeni faturalar koymaya devam ettiler. Altı ay önce dolar 18 TL’yi aşınca Kur Korumalı Mevduat Sistemine geçtiler. “Maliyeti 12 Milyar TL’yi geçmez” dediler. Ama bizim cebimizden alıp bankada mevduatı olan zenginlere aktarılan tutar 150 milyarı aştı. Üstelik dolar birkaç ay içinde hızla yükseldi, bugün 17 TL’ye dayandı. Kısacası bu soygun sisteminin faturası da bize kesildi.

Bu da yetmedi. Şimdide Gelire Endeksli Senet (GES) adı altında ülkenin en önemli Kamu İktisadi Teşebbüslerinin bütçeye aktarılan hâsılat paylarına göz koyuyorlar.  Fatura kabardıkça kabarıyor. Önümüze konulan son fatura ise ek bütçe faturası. Bakmayın adının ek bütçe olduğuna. İktidar mevcut bütçeye tam 1 trilyon 85 milyarlık ek ödenek istiyor. Bununla bütçe giderlerinde %61.7, bütçe gelirlerinde ise %73.4 artış hedefleniyor. Yani söz konusu olan bir ek bütçe değil, adeta duble bütçe. Peki, yılın bitmesine yedi ay varken, üstelik bizzat Maliye ve Hazine Bakanı daha on gün önce bütçenin 125 Milyar TL fazla verdiğini açıklamışken nerden çıktı bu duble bütçe? TBMM’de görüşülmekte olan yasa teklifinin gerekçesine, iktidar temsilcilerinin açıklamalarına baktığınızda gözlerimiz yaşarıyor! Çünkü özet olarak şöyle deniyor.

Kasamızdaki parayı memurun, emeklinin, kamu işçilerinin maaş zamlarına, sosyal güvenliği olmayan vatandaşlara harcadık. Doğalgaz faturalarınızın daha fahiş hale gelememesi için BOTAŞ’a, elektrik faturalarınızın daha fahiş hale gelmemesi için özel enerji şirketlerine milyarlar aktardık. Bütçeyi sizin ihtiyaçlarınız için kullanmaya devam etmeyi çok istiyoruz. Ama enflasyon artmaya devam ediyor. Enflasyonumuz rekor seviyeye bizim hatalarımızdan, kuru fırlatan, çözüm olarak ateşe benzin dökmekten farksız politikalarda ısrar etmemiz yüzünden gelmedi. Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik ve jeopolitik gelişmeler sonucunda arttı. Daha da artacak gibi görünüyor. Bu gidişle kasada para kalmayacak. Maaşlarınıza enflasyon farkı yansıtmak başta olmak üzere yine sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için bütçeye 1 trilyon 80 milyar TL ödenek eklememiz “zaruri” hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ

Faturanın bir kez daha halka, emekçilere kesilmek istendiğini  belirten Parlakçı, “Sadece bol yaldızlı, bol süslü cümlelere bakarsanız 1 Trilyonu aşan ek ödeneğin enflasyon altında ezilen, halk için, emekçiler için kullanılacağını zannedebilirsiniz. Ama bir iki sayfa çevirip rakamlara baktığınızda, faturanın bir kez daha halka, emekçilere, %99’a kesilmek istendiği net olarak görülüyor. Rakamlar yalan söylemez. Buna göre: Ek ödeneğin 650 milyarı yani  %60’ı cari transferlere, borç verme giderlerine ve faiz giderlerine ayrılıyor. Yani her zaman olduğu gibi ek bütçede de aslan payı yine sermayeye, patronlara, faiz geliri elde edenlere verilmek isteniyor. Kur Korumalı Mevduat Sisteminden yararlanan 250 bin civarındaki mevduat sahibine 40 Milyar TL ayrılıyor.

Savunma ve güvenlik harcamaları adı altında silahlanmaya ayrılan miktarlar da artıyor. Başlangıç bütçesinde Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na ayrılan tutar ek bütçe teklifi ile ikiye katlanıyor.  Bu kapsamdaki bakanlıklardan Milli Savunma Bakanlığı bütçesi aktarılan 29 milyarla başlangıca göre  %36 artırılıyor. Buna karşın kamuda çalışan toplam 5 milyon memura, işçiye, sözleşmeliye “personel gideri” olarak ayrılan tutar yaklaşık 189 Milyar TL ile ek ödeneğin sadece %17’si denk geliyor. SGK Devlet Pirim gideri olarak eklenen 28 Milyar TL ise ek bütçenin sadece %2,6 ‘sına denk geliyor.

Uzun lafın kısası her yıl olduğu gibi kaşıkla verilen kepçe ile alınmak isteniyor. Bizi “batırırsınız ha” diye korkuttukları gemi yıllardır bizim emeğimizle, alın terimizle, yol alıyor. Ancak onlar bu düzen hep böyle devam etsin istiyorlar. %1’lik asalak takım geminin lüks kameralarında keyif sürsün, %99 olarak bizim payımıza hep kazan dairesi düşsün istiyorlar. Bunun için yasal hakkımız olan enflasyon farkını iktidarlarının bir lütfü gibi göstermeye çalışıyorlar.  Oysa 6 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin maaşı 2022 yılı temel alındığında şu ana kadar sadece  %7,5 artmıştır Buna karşın 2022 yılında ek ödenekle bütçe gelirleri  %73,5,  yükü bize yıkılan vergiler ise  %101,3 artmaktadır. İktidar özellikle vergi gelirindeki %101’lik artış oranı ile kendi emrindeki TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarını yalanlamaktadır.  Bu koşullarda milyonlarca kamu emekçisini, emekliyi “maaşlarınız bayramdan önce enflasyon farkı artı toplu sözleşme artışı ile %40 civarında artacak” diye avutmaya çalışanları kınıyoruz” dedi.

MİLYONLARA GERÇEK BİR BAYRAM MÜJDESİ VERİLMELİ

En düşük kamu emekçisi maaşının yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını talep eden Parlakçı, “Milyonlara gerçek bir bayram müjdesi için tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin kümülatif maaşı-ücreti 2022 yılı için en az vergi oranı artışı oranı yani %101 oranında artırılmalıdır. Bunun 7,5 puanlık kısmı Ocak- Haziran maaşlarımıza zaten yansımıştır. Buna önce %75 oranında gerçek enflasyon farkı eklenmelidir.  Ardından %7 olan “toplu sözleşme”  artışı eklenmelidir.

Mevcut durumdaki gelir vergisi tarifesinde, dilim tavan-tabanlarında veya vergi oranlarında ek bütçeye paralel artış yapılmalıdır. Aksi durumda maaş artışları cebimize girmeden gelir vergisine gidecektir.  Son olarak önce iktidarın bütçeyi tek başına belirleyip ardından toplu sözleşme masasında “bütçe imkânlarımız el vermiyor” diyerek bizleri hedeflenen çarpık enflasyon rakamlarına mahkûm bırakma politikasına artık son verilmelidir.  Emekçilerin, sendikaların, halkın bütçeye katılma hakkı önündeki engeller kaldırılmalıdır. 2023 bütçesi hazırlıklarına başlanacak olan önümüzdeki Ekim ayında toplu sözleşme masası kurulmalıdır. En düşük kamu emekçisinin geliri maaşında ve eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır” diye konuştu. BAHRİ UÇAR


Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
İş gücü istatistikleri açıklandı
İş gücü istatistikleri açıklandı
Sağlık Bakanlığı engelli işçi alacak
Sağlık Bakanlığı engelli işçi alacak
Toplumsal şiddet artıyor! Acilen bir eylem planı oluşturulmalı
Toplumsal şiddet artıyor! Acilen bir eylem planı oluşturulmalı
Aile hekimlerinin sorunları büyüyor!
Aile hekimlerinin sorunları büyüyor!
Terlikçilerde genel kurul heyecanı
Terlikçilerde genel kurul heyecanı
Gaziantep Basketbol sağlık kontrolünden geçti
Gaziantep Basketbol sağlık kontrolünden geçti
Milletvekili Erdoğan'ın anne acısı
Milletvekili Erdoğan'ın anne acısı
Bakan Kurum Şahinbey’in 3 katlı köprülü kavşağının temelini attı
Bakan Kurum Şahinbey’in 3 katlı köprülü kavşağının temelini attı
Tarımsal destek ödemeleri hesaplara yatıyor
Tarımsal destek ödemeleri hesaplara yatıyor
Bakan Kurum, Vadi Park’ı yerinde inceledi
Bakan Kurum, Vadi Park’ı yerinde inceledi
Bakan Kurum’a fahri hemşehrilik beratı
Bakan Kurum’a fahri hemşehrilik beratı
Başkan Fadıloğlu’dan, Bakan Kurum’a Kentsel Dönüşüm Brifingi
Başkan Fadıloğlu’dan, Bakan Kurum’a Kentsel Dönüşüm Brifingi
Arabanlıların kaymakam üzüntüsü
Arabanlıların kaymakam üzüntüsü
Bakan Kurum’dan Başkan Şahin’e ’Atom Karınca’ benzetmesi
Bakan Kurum’dan Başkan Şahin’e ’Atom Karınca’ benzetmesi
Büyükşehir'den 30 bin kişiye aşure ikramı
Büyükşehir'den 30 bin kişiye aşure ikramı
Bakan Kurum'dan şehit ailesine taziye ziyareti
Bakan Kurum'dan şehit ailesine taziye ziyareti
Vali Gül'den açıklama geldi
Vali Gül'den açıklama geldi
Cuma namazı sonrası cemaate aşure ikram edildi
Cuma namazı sonrası cemaate aşure ikram edildi
Anka‘da gerçeği aratmayan yangın tatbikatı
Anka‘da gerçeği aratmayan yangın tatbikatı
Fadıloğlu ile Milletvekili Kirazoğlu, 9 mahalleyi ziyaret etti
Fadıloğlu ile Milletvekili Kirazoğlu, 9 mahalleyi ziyaret etti
Bakan Kurum, Nizip ileri biyolojik atık su arıtma tesisini inceledi
Bakan Kurum, Nizip ileri biyolojik atık su arıtma tesisini inceledi
Ticaret Bakanlığı bilişim personeli alacak
Ticaret Bakanlığı bilişim personeli alacak
81 ile barınma genelgesi gönderildi
81 ile barınma genelgesi gönderildi
Resmi Gazete'de yayımlandı
Resmi Gazete'de yayımlandı
329 ilçe kaymakamının görev yerleri değişti
329 ilçe kaymakamının görev yerleri değişti
11 ilin emniyet müdürü değişti
11 ilin emniyet müdürü değişti
Bu kamp tam gençlere göre
Bu kamp tam gençlere göre
TEKNOFEST finalistleri için uğurlama
TEKNOFEST finalistleri için uğurlama
Şahinbey’de aşure geleneği sürüyor
Şahinbey’de aşure geleneği sürüyor
İmkander kampta yaşayan çocukların yüzünü güldürdü
İmkander kampta yaşayan çocukların yüzünü güldürdü
İş güvenliği işi artık yapılamayacak seviyeye geldi
İş güvenliği işi artık yapılamayacak seviyeye geldi
Nakliye sektörü duraklama dönemine girdi
Nakliye sektörü duraklama dönemine girdi
Fadıloğlu, Milletvekili Koçer ile birlikte kırsal mahalleleri ziyaret etti
Fadıloğlu, Milletvekili Koçer ile birlikte kırsal mahalleleri ziyaret etti
Kalyon Holding ve IHC’den stratejik iş birliği
Kalyon Holding ve IHC’den stratejik iş birliği
OSB’de projeler peş peşe geliyor
OSB’de projeler peş peşe geliyor
Göçer: Çiftçimize sahip çıkmalıyız
Göçer: Çiftçimize sahip çıkmalıyız
Motorine zam!
Motorine zam!
Fırat–GAOSB su isale hattında işlem tamam
Fırat–GAOSB su isale hattında işlem tamam
YKS’de başarı gösteren GKV’lilerden anlamlı ziyaret
YKS’de başarı gösteren GKV’lilerden anlamlı ziyaret
Eczacılardan ‘Eylem’ Kararı Bıçak Kemiğe Dayandı!
Eczacılardan ‘Eylem’ Kararı Bıçak Kemiğe Dayandı!
Büyükşehir'in engelsiz spor okulları başladı
Büyükşehir'in engelsiz spor okulları başladı
Fıstık bahçelerinde hasat davul, zurna ve halayla başladı
Fıstık bahçelerinde hasat davul, zurna ve halayla başladı
İslahiye'de 50 bin dekar alanda üzüm hasadı başladı
İslahiye'de 50 bin dekar alanda üzüm hasadı başladı
Tahmazoğlu ve Kirazoğlu mesleki eğitim öğrencileri ile bir araya geldi
Tahmazoğlu ve Kirazoğlu mesleki eğitim öğrencileri ile bir araya geldi
Cumhurbaşkanının aslanlarına buzlu kokteyl
Cumhurbaşkanının aslanlarına buzlu kokteyl
Fadıloğlu’ndan personele brüt 3 bin TL ekonomik destek primi
Fadıloğlu’ndan personele brüt 3 bin TL ekonomik destek primi
Başkan Güler: “Ordu’yu yatırım şehrine dönüştürüyoruz”
Başkan Güler: “Ordu’yu yatırım şehrine dönüştürüyoruz”
Motorine indirim geldi
Motorine indirim geldi