Gaziantep’te Trafik Denetimleri! Binden Fazla Araç Trafikten Men Edildi! Gaziantep’te Trafik Denetimleri! Binden Fazla Araç Trafikten Men Edildi!

4,3 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ SARSINTI PANİK YARATTI

AFAD'ın sabah saat 06.09'da duyurduğu Hakkari Yüksekova merkezli 4,3 büyüklüğündeki deprem, bölge halkında panik ve endişe yarattı. Ancak, olumsuz bir ihbar gelmemesi bir nebze olsun yüreklere su serpti.

UZMANLAR HAKKARİ DEPREMİ SONRASI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Deprem sonrasında gözler, alanında uzman olan isimlere çevrildi. Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür ve Jeofizik Y.Müh. Prof. Övgün Ahmet Ercan, bölgedeki deprem riskine dikkat çekerek, yaşanan sarsıntıların önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

NACİ GÖRÜR'DEN AÇIKLAMA

Naci Görür

Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hakkari-Çukurca, Kayalık’ta 4,1 deprem oldu. Bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra muhtemelen belli ölçüde stres alanı değişimine uğradı ve stres yükledi. Bu husus gözardı edilmemelidir." dedi.

ÖVGÜN AHMET ERCAN'DAN UYARI

Özgün Ahmet Ercan

Prof. Övgün Ahmet Ercan, yaptığı açıklamada, "06.09'da Hakkari- Kayalık Çukurca'da ola M4,1 lik küçük deprem ortamın gerilmekte olduğunu gösteriyor. Bölge gelecekte M7 dolayında bir depreme gebedir. Zamanı bilmiyorum." ifadelerini kullanarak bölgede büyük bir deprem riskine dikkat çekti.

Uzmanların yaptığı bu açıklamalar, deprem konusundaki farkındalığı artırmak adına önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

Muhabir: MEHMET FENER