Tır Otomobili Ezdi: Çok Sayıda Yaralı Var Tır Otomobili Ezdi: Çok Sayıda Yaralı Var

Yeni dönemde belediyelerin ilk gündem maddesinin deprem olması gerektiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, “Belediyelerimiz önümüzdeki dönemde depreme dirençli kentler konusunu hep gündemin ilk maddesi yapmalı ve gündemden düşürmemeli” dedi.

GAZİANTEP DEPREM KUŞAĞINDA YER ALIYOR

Kentimizin deprem kuşağında yer aldığını sözlerine ekleyen Güçyetmez, yeni dönemde belediyelerin ilk gündem maddesi deprem olması gerektiğini vurgularken, “6 Şubatta yaşadığımız büyük acıları tekrar yaşamamak için deprem gibi doğa olaylarının afete dönüşmesini engellemekten başka çaremiz yok. Bunun için de bilimin ışığından ayrılmadan depreme dirençlik kentler oluşturmalıyız. Belediyelerimiz önümüzdeki dönemde depreme dirençli kentler konusunu hep gündemin ilk maddesi yapmalı ve gündemden düşürmemeli” ifadelerini kullandı.

RİSKLİ YAPI STOKU BELİRLENMELİ

Gaziantep’te barınma sorununun büyük bir sorun haline geldiğini söyleyen Güçyetmez, vatandaşların barınma sorununa yönelik çalışmaların hızlandırılması ve güvenli yapı stoklarının artırılması gerektiğini sözlerine eklerken, “Riskli yapı stoku belirlenmeli, yapı envanteri çıkarılarak belirli bir risk sırası ile tüm binaların deprem güvenliğinin belirlenmesi zorunlu hale getirilmeli. Kentsel dönüşümde kamu yararı gözetilmeli, dönüşüm sosyal, ekonomik ve mekânsal gelişmenin bir bütünü olarak ele alınmalı. Depreme hazırlık çalışmalarına ilgili tüm kurum ve kuruluşlar katkı sunmalı ve ortak akılla hareket edilmeli” şeklinde konuştu.

Güçyetmez, ayrıca yeniden seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı seçilen Umut Yılmaz ve diğer ilçe belediye belediye başkanlarını tebrik etti.

Muhabir: MEHMET FENER