AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada İsrail’in uyguladığı soykırımın unutulmayacağını söyledi.

Üniversitelerdeki İsrail karşıtı protestoları hatırlatan Abdulhamit Gül, “Gazi Meclisten, İsrail'in soykırımına karşı ayağa kalkan tüm öğretim üyelerine ve öğrencilere sevgilerimizi gönderiyoruz.” dedi.

GAZZE’Yİ, KUDÜS’Ü ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, İsrail’in Filistinlilere yönelik soykırımının devam ettiğini söyledi. Netanyahu Hükumeti’nin soykırımın faili olduğunu hatırlatan Gül, “Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin Gazze’yi, Kudüs’ü asla unutmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Abdulhamit Gül, şöyle konuştu:

“Bugün Columbia Üniversitesi’nde, Harvard’da, Texas’da ve diğer tüm üniversitelerde akademisyenler, öğrenciler bu zulme karşı ayakta. Gazi Meclisten, İsrail'in soykırımına karşı ayağa kalkan tüm öğretim üyelerine ve öğrencilere  sevgilerimizi gönderiyoruz. İsrail'in soykırımına karşı sesini yükselttiği için bu protestolara karşı, barışçıl gösterilere karşı gözaltı yapan uygulamaları da şiddetle kınıyoruz.

Filistin’in yanında yer alınca insan hakkı elbette gündeme gelmiyor, gözaltılar geliyor. Batı demokrasisinde İsrail lehine bir şey söylerseniz insan hakkı, Filistin’in, mazlumların, masumların lehine bir şey söylerseniz gözaltı. Bu anlayışı bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Gazze’nin, Filistin’in yanında olmaya devam edeceğiz. Türkiye Uluslararası Adalet Divanındaki davaya da müdahil olma kararı almıştır. Biz hukukçu milletvekillerimiz de başta olmak üzere süreci yakından takip edeceğiz. Netanyahu Hükûmetinin, Netanyahu ve tüm sorumluların yargılanacağı bu süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz. Başkenti Kudüs olan özgür, bağımsız Filistin devleti kuruluncaya kadar mücadelemize, Kudüs’ün yanında olmaya, Filistin’in yanında olmaya devam edeceğiz.”

“BEBEK KATİLLERİ BİZE İSTİKAMET ÇİZEMEZ”

İsrail’in Uyguladığı Soykırım Asla Unutulmayacak

İsrail Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’yi hedef alan sözlerini de tepki gösteren Gül, “Geçtiğimiz hafta İsrail Dışişleri Bakanının ülkemizi ve Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan sözleri de bir hezeyandan, tamamıyla boş laftan ibarettir. Utanması gereken, 21'inci yüzyılda tarihin en kanlı soykırımını gerçekleştiren; hastaneleri, okulları, camileri, kiliseleri bombalayan İsrail Hükûmetidir. Sesleri suçluluk psikolojisi nedeniyle yüksek çıkmaktadır; Sayın Cumhurbaşkanımız bunu yıllar önce de ifade etmişti. İsrail, tarih önünde ve insanlık vicdanında mahkûm olmuştur. Bebek katilleri Türkiye'ye, bize istikamet çizemez; bu da böyle bilinsin.” dedi.

“İŞÇİLERİMİZ ÜZERİNDEN GERİLİM ÇIKARMAYI KABUL ETMİYORUZ”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne ilişkin de açıklamalarda bulunan Gül, şöyle konuştu:

“Siyasette bir bayram üzerinden, işçilerimizin en önemli günü üzerinden bir gerilim hattı çıkarmaya yönelik çalışmalar asla kabul edilemez. Dün bu anlamda marjinal terör örgütlerinin aynı zamanda bir emekçi olan polislerimize yönelik yapmış olduğu saldırıları da Gazi Meclisten kınadığımızı ifade etmek istiyoruz. Onlar da bir kamu emekçisi, onlar da hepimizin huzuru, güvenliği için gayret ediyor. Polislerimize de buradan selamlarımızı, teşekkürlerimizi, başarı dileklerimizi iletiyoruz.

Herkesin, özellikle sorumluluk sahibi makam olan siyasetin işçilerimizin çok önemli bir gününde marjinal örgütlere alan açacak birtakım açıklamalardan, uygulamalardan kaçınması hepimizin ortak dileğidir. Meydanlarda on binlerce işçimiz güzel bir şekilde bu etkinliği, bayramı kutlamışlardır ve elbette hepimiz, her zaman yine meydanlarda, toplantılarımızda, halaylarımızda tüm işçilerimizle el ele, kol kola bayramlarımızı kutlamaya devam edeceğiz.”

Editör: Bahri Uçar