Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliği temsilcisinin bakanlığa çağrıldığı ve İngiltere’ye protesto notası verildiği belirtildi.

İngiliz yetkililerin Rusya aleyhine aldığı kararlar eleştirildi ve “İngiltere’nin, Londra’daki Rusya Büyükelçiliği Savunma Ataşesine yönelik aldıkları düşmanca ve temelsiz karar nedeniyle temsilciye sert bir protesto notası verildi.” ifadesi kullanıldı.

BU ADIM, AÇIK BİR RUS DÜŞMANLIĞINI YANSITIYOR

Açıklamada, bu tür adımların iki ülke arasındaki ilişkilere “onarılamaz zararlar” verdiği vurgulandı ve “Temsilciye, bu adımı açık bir Rus düşmanlığını yansıtan, siyasi amaçlı bir eylem olarak gördüğümüzü belirttik.” denildi.

RUSYA, İNGİLTERE’NİN SAVUNMA ATAŞESİNİ SINIR DIŞI ETME KARARI ALDI

Temsilciye, İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliğindeki savunma ataşesinin sınır dışı edileceği bilgisi verildi ve “İngiliz tarafının 8 Mayıs’ta açıkladığı Rusya karşıtı düşmanca eylemlere tepkimiz bu adımla bitmeyecek. Sorunu tırmandırmayı başlatanlar, daha sonraki misilleme adımları konusunda bilgilendirilecek.” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Dışişleri, İçişleri ve Savunma bakanlıkları, 8 Mayıs’ta yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın kötü niyetli istihbarat faaliyetlerini gerekçe göstererek bu ülkenin savunma ataşesini sınır dışı edeceğini, Rusya bağlantılı bazı mülklerin diplomatik statüsünü kaldıracağını ve Rus diplomatik vizelerinin süresini sınırlayacağını duyurmuştu.

Kaynak: HABER 7