Mahalli İdareler Seçimleri için sandık başına gitme hazırlıkları tüm Türkiye genelinde devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan açıklamaya göre, toplamda 61 milyon 441 bin 882 seçmenin oy kullanması bekleniyor. Ancak, belirli kriterlere uyan bazı gruplar oy kullanamayacak.

KİMLER OY KULLANAMAYACAK?

Seçimlerde oy kullanamayacak kişiler şu şekilde sıralanmıştır:

  • Kısıtlı olanlar ve kamu hizmetinden yasaklı olanlar,
  • Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (izinli olanlar da bu kapsama dahildir),
  • Askeri öğrenciler,
  • Taksirli suçlardan hüküm giymemiş olanlar dışında, ceza infaz kurumlarında hükümlü olanlar.

Özellikle vurgulanması gereken bir nokta ise, seçmenlerin 18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türkiye vatandaşının oy kullanabileceğidir. Bu, demokratik süreçte vatandaşların aktif bir şekilde katılımını sağlamak adına önemli bir adımdır.

TBMM'de "Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Ve Bilim Şenliği" Başladı TBMM'de "Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi Ve Bilim Şenliği" Başladı

Bu kapsamda, seçim günü gelmeden önce seçmenlerin durumlarını kontrol etmeleri ve oy kullanma hakkına sahip olup olmadıklarını doğrulamaları önemlidir. Ayrıca, oy kullanma hakkına sahip olmayan kişilerin seçim sürecine dahil olmamaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, Türkiye'nin demokratik sürecinde yerel seçimlerin düzenli ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için YSK tarafından belirlenen bu kurallara dikkat edilmesi önemlidir. Bu sayede, seçmenlerin hakları korunacak ve demokratik katılımın sağlanması desteklenecektir.

Muhabir: Mehmet Fener