Bölgeden bölgeye hasat zamanları değişiklik gösteren zeytinin Nizip ve Kilis tarafında hasadına başlandı. Talebin yoğun ancak mahsulün az olduğu yeşil zeytin de fiyatlar dudak uçuklatıyor.

Yaklaşık 2 haftadır tezgâhlarda sergilenen yeşil zeytin geçtiğimiz yıl 25-45 lira aralığında satışa sunulurken, bu yıl satışları 60 ila 100 lira arasında başladı.

FİYATLAR VATANDAŞA PAHALI GELİYOR

Tezgâhlarda bulunan yeşil zeytin satıcısı Zeynep Köklü ‘’Fiyatlar pahalı geliyor vatandaşa ancak olması gereken bu. Üreticiler günlük 700-800 liraya yevmiyeciler ile çalışıyor.’’ ifadelerini kullandı.

FİYATLAR DAHA DA ARTACAK

Vatandaşların tezgâhlara bakarak geçtiğini ve zeytin almaları için acele etmeleri gerektiğine dikkat çeken Köklü, ‘’Fiyatlar çok pahalı geliyor. Ancak fiyatlar daha da artacak. Nizip’te yetişen zeytine talep çok fazla oluyor. Nizip zeytini buradan Diyarbakır, Antalya, Mardin, Şanlıurfa ve çevre illerden gelip tırlar ile zeytin alıyorlar. Ancak Antepliler hala bekliyorlar.’’ dedi.

ZEYTİNİ BASMAK İÇİN EN İYİ ZAMAN ŞİMDİ

Vatandaşların alım gücü nedeniyle bakarak yada sorarak yetindiğini dile getiren Köklü ‘’ Antepliler daha bekliyor zeytin almak için. Ama almak için en ideal zaman şimdi. 7-10 gün içerisinde yeniden fiyatların artması bekleniyor. Zeytini basmak için en iyi zaman şimdi, bundan sonra cıvır ve yağlanır.’’ şeklinde konuştu.

İhracat hacmi 255 milyar dolara yükseldi İhracat hacmi 255 milyar dolara yükseldi

BAHRİ UÇAR