Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Yıldırım, Antep fıstığındaki suni fiyat artışlarına yönelik acil bir reaksiyon alınması gerektiğine yönelik görüşlerini paylaştı. Yıldırım, “Yeşil altınımız Antep Fıstığındaki suni fiyat artışlarının durması için acil aksiyon alınmalı” dedi.

“BİRÇOK ÜRÜNÜN ÜRETİM VE SATIŞINI ZORA SOKMAKTA”

Yıldırım, “”Son dönemlerde Gaziantep gastronomi kültürünün baş tacı, bölge tarımının göz bebeği, şehrimizin ilk coğrafi işaretli ürünü "Antep Fıstığı" fiyatlarındaki astronomik rakamlar başta baklava olmak üzere birçok ürünün üretim ve satışını zora sokmakta” ifadelerini kullandı.

FİYAT ARTIŞLARI SUNİ

Yıldırım, “Üyelerimizden aldığımız geri bildirimler ve araştırmalarımız gösteriyor ki bu fiyat artışı tamamen suni olup, dürüst tacirlik anlayışına sığmayan stokçuların, spekülatif davranışlar sergileyenlerin eseridir” diye konuştu.

SIKI TAKİP VE İNCELEME YAPILMALI

Yıldırım, “Sektörün kalbi Gaziantep Fıstıkçılar Sitesi’nde faaliyet gösteren işletmelerimizin dışında gayri ahlaki şekilde yaratılan, Gazi şehrimizin imajı ve ekonomisi üzerinde olumsuz etki bırakan bu fiyat artışının önüne geçilmesi için yetkililerin sıkı takip ve incelemeler yapmasını bekliyoruz” dedi.

“GEREKİRSE İTHALAT İZNİ TALEP EDECEĞİZ”

Yıldırım, “Antep fıstığı fiyatlarının gerçekçi düzeye gelmemesi durumunda GTO olarak gerekirse ithalat izni talep edeceğimizi de açıkça ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: MEHMET FENER