Meslek lisesi öğrencileri sınava çalışacak zaman bulamıyor Meslek lisesi öğrencileri sınava çalışacak zaman bulamıyor

GAÜN Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri zeytinyağı fabrikasını gezerken, zeytinin fabrikaya gelişi, ayıklama, yıkama, malaksör, dekantör ve santrifüj makinalarının nasıl çalıştığını yerinde öğrenme fırsatı yakaladı. Öğrenciler ayrıca farklı zeytinyağlarının tadımını yaparak, yeni üretilen ve bir önceki sezon üretilen zeytinyağları arasındaki farkları öğrendi.

Çapanoğulları Zeytinyağı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Barat Çapan, Çapanoğulları Zeytinyağı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Çapan ve Zeytinyağı Tadım Uzmanı Kasım Böler ziyaret boyunca öğrencilere eşlik ederek, zeytinyağı üretmek için zeytinin nasıl özelliklerinin olması gerektiği, zeytinyağı çeşitleri ve hangi zeytinyağının mutfaklarında kullanılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Kasım Böler, en iyi yemeklik yağın zeytinyağı olduğuna, zeytinyağının biyoaktif bileşiklerce zengin olduğuna ve ülkemizde zeytinyağının kullanımının artması gerektiğine dair farkındalık oluşturdu.

Doç. Dr. Banu Koç ise ziyarette,  zeytinyağı üretiminde kullanılan makinelerin prensiplerini, soğuk sıkım ve sıcak sıkım arasındaki farklılıkları belirterek zeytinyağı üretim aşamalarını anlattı.

Teknik geziye katılan GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Halil Kılıç, bir gıda fabrikasında hijyen ve sanitasyonun nasıl olması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Teknik geziler ile öğrencilerin, mutfakta kullandıkları hammaddeler hakkında bilgi sahibi olduklarını ve üretimdeki her işlemin nasıl ve ne şekilde gerçekleştiğini kavrayarak öğrenciler için faydalı olduğunu aktaran Doç. Dr. Banu Koç, kapılarını öğrencilere açtığı için Nizip Çapanoğulları Zeytinyağı Fabrikası yönetimine teşekkürlerini sundu.