Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin merkez üssünün Doğanşehir ilçesi olduğunu duyurdu; ancak Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 4.7 olarak açıkladı. Depremin etkisi çevre illerde de hissedilirken, panik yaşayan bazı vatandaşlar ev ve iş yerlerinden açık alanlara çıktılar.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR'ÜN UYARISI

Depremin ardından yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Görür, Doğanşehir-Malatya arasındaki fay zonunun stres transferi nedeniyle zaman zaman küçük depremler ürettiğini belirtti ve vatandaşları "Dikkatli olunmalı" konusunda uyardı.

STRES TRANSFERİNE DİKKAT

Prof. Dr. Naci Görür, paylaşımında Malatya Küçüklü-Doğanşehir arasındaki fay hattının 4.7 büyüklüğünde sığ bir deprem ürettiğini belirtti. Fay zonunun stres transferi mekanizmasıyla bölgede zaman zaman küçük depremlere sebep olduğunu vurgulayan Görür, bu durumun dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

GÖRÜR'ÜN AÇIKLAMASI

Prof. Dr. Naci Görür, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Doğanşehir-Malatya arasındaki fay zonu stres transferi nedeniyle zaman zaman küçük depremler üretiyor, dikkatli olunmalıdır. Geçmiş olsun."

Meteoroloji uyardı: Bazı bölgelerde sağanak etkili olacak Meteoroloji uyardı: Bazı bölgelerde sağanak etkili olacak

Fay hatlarının etkisi altındaki bölgelerde yaşayan vatandaşların bu tür doğal olaylara karşı daima hazırlıklı olmaları ve deprem güvenliği konusunda gerekli tedbirleri almaları büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Naci Görür'ün uyarısı, bu doğrultuda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlıyor.

Muhabir: MEHMET FENER