Güneydoğu için Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis-Zagros bindirme kuşağına dikkat çeken Görür, 6 Şubat depremleriyle Arap Levhası'nın kuzeye doğru savrulmasının bölgedeki tehlikeyi artırdığını belirtti.

Şahinbey Belediyesi’nde Mart ayı meclis toplantısı yapıldı Şahinbey Belediyesi’nde Mart ayı meclis toplantısı yapıldı

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir canlı yayında Doğu ve Güneydoğu bölgesi için deprem uyarısını sürdürdü. Görür, Güneydoğu için 2 tehlikenin Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis-Zagros bindirme kuşağı olduğunu açıkladı. Arap Levhası'nın kuzeye doğru savrulması sonucu oluşan bu durumun, Doğu Anadolu'yu sıkıştırdığını ifade etti.

Görür'ün verdiği bilgilere göre, Bingöl Karlıova’dan Kahramanmaraş’a kadar uzanan bu hat, Arap Platformu’nu sınırlayan dağlık bölgeyi kapsamaktadır. Bu tektonik kuşak, Arap Levhası ile Doğu Anadolu'nun ve Anadolu'nun levhasının sınırını oluşturmaktadır. Görür, "Bu hareketleri yapan Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı’dır. Bingöl Karlıova’dan Kahramanmaraş’a kadar giden hattır. Asıl orayı yaratan bu…” diyerek tehlikenin bu bölgelerde arttığını belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, Adıyaman, Diyarbakır, Hakkari gibi iller için ise Doğu Anadolu Fayı'na çok yakın olduklarından dolayı daha yüksek bir tehlike olduğunu vurguladı. "Bu dediğim DAF’a çok yakın yerlerdeki kentler… Dolasıyla onlar cidden tehlikeli. DAF üzerinde olan deprem bindirmeyi daha tehlikeli hale getirdi." açıklamasında bulundu.

Naci Görür Gaziantep'i Uyardı!

Görür'ün Halk TV'deki açıklamalarına göre, bölgedeki risk altındaki iller arasında Adıyaman, Diyarbakır, Bitlis, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Şırnak ve Gaziantep bulunuyor. Deprem uzmanı, bu iller için tehlikenin ciddi olduğunu ve alınması gereken önlemlerin önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: Halk TV