Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çarşamba gününe denk geliyor. Yasal düzenlemelere göre, 1 Mayıs Çarşamba günü 1 günlük resmi tatil uygulanacak. Bu tatil süresince kamu kurumları, bankalar ve bazı diğer kuruluşlar 1 gün boyunca hizmet vermemiş olacak.

1 MAYIS’IN RESMİ TATİL İLAN EDİLİŞİNİN HİKAYESİ

ABD’de işçilerin günlük çalışma süresinin 12 saatten 8 saate düşürülmesi için 1884’te başlattığı mücadele, 1886’da kitlesel grevlerle genişleyerek küresel bir boyut kazandı. 1889’daki Paris Kongresi’nde Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı, yılın bir gününün işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararını aldı.

ABD’li sendikacıların önerisi üzerine bu gün “1 Mayıs” olarak belirlendi. Bu tarihten itibaren 1 Mayıs, dünya genelinde “Emek Bayramı”, “İşçi Bayramı” ve “1 Mayıs Bayramı” gibi isimlerle kutlanmaya başlandı. Osmanlı’da 1 Mayıs ilk kez 1911’de Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri tarafından kutlandı. İstanbul’daki ilk kutlama ise 1912 yılında gerçekleşti.

Osmanlı’nın ardından 1922’de Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde 1 Mayıs Ankara’da İşçi Bayramı olarak kutlandı. Resmi olarak kutlanması ise ilk kez 1 Mayıs 1923’te gerçekleşti.

1 MAYIS: TAKSİM MEYDANI’NDA YAŞANAN OLAYLAR

Taksim Meydanı’nda 1977’de düzenlenen 1 Mayıs programı, trajik olaylara sahne oldu. Mitingde, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in konuşması sırasında açılan ateş sonucunda 37 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı. Bu olay, 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs’ın bayram olmaktan çıkarılmasına ve kutlamaların yasaklanmasına gerekçe gösterildi. Ancak 1 Mayıs, yıllar sonra 2009’da “Emek ve Dayanışma Günü” adıyla tekrar resmi tatil ilan edildi.

Muhabir: MEHMET FENER