Günümüzde aktif olarak milyonlarca kullanıcısı olan Google, 4 Eylül 1998 yılında Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olan Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne her geçen gün büyüyen ve gelişen Google günümüzde en fazla kullanılan arama motoru olarak bilinmektedir. Fakat Google sadece bir arama motoru değil, günümüzde aynı zamanda birçok farklı işi aynı anda gerçekleştirebilen bir yazılımdır.

İlk olarak 2004 yılında halka açılan Google bu hamlesi ile oldukça büyük birçok uluslu şirket olmanın da kapılarını aralamıştır. Günümüzde işe Google tahminen 150 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 50 binden fazla çalışana sahiptir.

Google reklamları günümüz teknolojileri ile birlikte birçok insan ve kişinin dikkatini çekmektedir. Rasgele birçok farklı site üzerinde reklam verilmesini sağlayan Google reklamlar işletmeler için oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise internet üzerinde arama yapan ya da Google’a kayıtlı olan birçok farklı web sitesinde gösterilen reklamlar bu sayede her din, dil, ırk, kültür ve yaş grubundan insanın karşına çıkmaktadır. Bu vesile ile birçok farklı insanın karşısına çıkan reklamlar, birçok farklı insanın karşısına çıkarak insanlarda merak duygusunu uyandırır ve bunun sonucunda ise ürün satışında yükselmeler meydana gelebilir. Dünyada en fazla kullanılan dijital yazılımların en başında gelen Google sayesinde geleneksel medyaya göre daha kolay ve daha az masraflı reklam verme şansı elde edebilir ve özellikle günümüzdeki akıllı mobil cihazlar sayesinde bu reklamların birçok insana daha kolay ulaşabilir bir hale gelmesi mümkündür. Bunun sonucunda işletmeler için oldukça önem taşıyan bu reklamlar Google tarafından rasgele dağıtılmasına karşın oldukça kolay bir şekilde yönetilebilir ve hedeflenen yaş ve kültür kitlesine ve hatta ülkeye göre de ayrıca ayarlanabilir.

Google Reklamları

Reklamlar geçmişten günümüze son derece önem taşıyan bir mecradır. Ürünün ne olduğu hiç fark etmeksizin ürünün reklamının son derece iyi ve profesyonel olması o ürünün oldukça fazla satılmasını sağlar ve bu durumda şirketlerin adının daha fazla duyulmasına ve tercih edilmesine vesile olur. Bu sebeple şirketler için önemli olan asıl konu ürünlerinin kaliteli olmasının yanı sıra reklamlarının kaliteli olmasıdır. Bu reklamlar sayesinde ürünlerini ve kendi ismini oldukça iyi noktalara getiren şirketler özellikle televizyon mecrasında reklamlarını sergilemekte ve reklam pastasından oldukça yüksek paylar almaktadırlar. Bu sebeple her şirket için reklam son derece önem arz etmektedir.

Günümüze geldikçe özellikle bilgisayar internet ve daha da yakın zamanda akıllı cihazların insan hayatına dahil olmasının ardından reklamların, şirketlerin ve reklamcıların genel planı değişmiştir. Günümüzde özellikle dijital ortamlardan bir hayat sürdürülmesi vesilesi ile reklamlar artık televizyon mecrasından çok internet mecrasında daha fazla insan karşısına çıkmaktadır.

Özellikle Google üzerinden verilen reklamların şirketler için önemi oldukça fazladır. Google dünyada en fazla kullanıcı sayısına sahip olan internet mecrası olarak bilinir. Bunun sebebi ise işini iyi ve profesyonel yapmasıdır. Bu vesile işe şirketlerin Google üzerinden verecekleri reklamlar da daha fazla insana daha kolay ulaşabilir. Bu durum günümüzde daha fazla belirginleşmiştir. Özellikle akıllı cihazların insan hayatına dahil olması ile birlikte, Google üzerinden yapılan aramalar ve kullanıcı sayısı daha da artmıştır bunun sebebi de insanların her gün her yerde her saatte Google son derece rahat bir şekilde ulaşmasıdır. Bu vesile ile Google üzerinden reklam veren şirketlerin de bu durumdan faydalanarak hem daha az maliyetli hem de daha kolay ve çok insana ulaşması sağlanır.